DSG (Direct Shift Gearbox) Şanzıman Nedir?

Birebir çeviri olmasa da çalışma mantığı gereği çift kavramalı şanzıman olarak bilinen bu sistem volkswagen tarafından patentlenmiş ve piyasaya sürülmüştür. Türkiye şartlarında bir çok müşterinin araç alırken önem verdiği bu şanzıman sistemi aynı zamanda en fazla şikayeti de ülkemizden almaktadır.

Gelişiminden bahsedecek olursak tarihinin Formula 1’de kullanılmaya başlanan sıralı manuel şanzımana dayandığını söyleyebiliriz. Bu sistem vites yollarını ortadan kaldırarak vites topuzunun veya kulakçıkların ileri-geri hareketiyle vites değiştirmeye imkan sağlıyordu. Ancak yinede kavramanın motordan ayrılmasından dolayı gerçekleşen güç kaybını önleyemediği için mühendisler bunun üzerinde çalışmaya devam etti.

Çalışmalar neticesinde tek kavramalı sisteme göre biraz daha dayanıksız olsa da çift kavrama bulunan bir şanzıman ürettiler. 1-3-5 ve varsa 7. vites için bir kavrama 2-4-6 ve geri vites içinse ayrı bir kavramanın bulunduğu sistemde iki kavramada sürekli devrede olduğu için performans kaybını neredeyse sıfıra indirdiği kanıtlanmış olan bu sistem vites değişimindeki hızı sayesinde de bir çok ödül almıştır.

Sistemi biraz daha basit anlatmak gerekirse arabanızla 3.viteste ilerlerken şanzıman aynı zamanda 4.vites dişlisinide döndürüyor. 4’e geçmek istediğinizde açık olan debriyaj kavraması yaklaşık 300 milisaniye gibi bir sürede kapanarak 4.viteste yola devam etmenizi sağlıyor. Bütün bu işlemler gerçekleştiğinde aracınız klasik otomatik şanzımanlara göre vites değişimini hissedemeyeceğiniz şekilde rahat vites değiştirirken hem daha az yakıt tüketiyor hem de daha performanslı oluyor.

Çift kavramanın getirdiği avantajlar bununla da bitmiyor daha az karbon emisyonu sağlayan ve klasik sisteme göre daha hafif olan bu sistem şirketler içinde oldukça önemli hale gelmiş durumda. DSG adı volkswagen grubuyla özdeşleşmiş olsa da çift kavramalı debriyaj sistemi bir çok büyük otomotiv şirketi tarafından kullanılıyor.

İlginizi çekebilecek yazılar

Yorumlar

  1. Can 5 ay önce

    Otomatik vites trafikte kullanmak için alınır, ama dsg yoğun trafikte bozuluyor, geride kalan tüm kazançları benim için anlamsız olur bu durumda!

  2. murat 5 ay önce

    kim ne derse desin elektrikli motorlar şart. mekanik sistem çok karmaşık ve gereksiz. bagaja koyacan jeneratörü basacan gaza.

Giriş

Kayıt olun

Şifrenı Sıfırla