Gemilerde Tatlı Su Üreticileri Evaporatörler. [ Tüm detaylar ]

Gemilerde gerek çalışan mürettebat, gerek ekipmanlar için tatlı su ihtiyacı vardır. Her geminin belirli kapasite su tankı vardır. Ancak bazen gemiler uzun zaman seyir, demir vb durumlardan dolayı uzun süre su ikmali yapamamaktadırlar. Haliyle gemi tanklarında bulunan su da bitmektedir. Deniz suyu da içinde bulunan tuz ve metabolizmalardan dolayı kullanılamamaktadır. Evaporatörün önemi burada kendini göstermektedir.

Evaporatör Çalışma Prensibi

Normal deniz seviyesindeki su 1 atm 100°C kaynar. Suyun sıcaklığını 100°C’ye kadar çıkarmak için fazladan enerji ihtiyacı doğuracağından suyun kaynama noktası evaporatör içinde ejector pompası ile ortalama -0,8 bar vakum oluşturularak 50-60 °C’ye kadar düşürülür. Düşük vakumda kaynatılan su distille pompası ile tatlı su tankına basılır.

Evaporatörün içi iki kısımdan oluşur. Suyu kaynatan kısım (heat exchanger) ve kaynayan buharı yoğunlaştıran kısım (condenser)
Ejector(vakum) pompası evaporatör içinde vakum oluşturup ayrıca kaynayan suyun buharını yoğunlaştırmda kullanılır.

Şimdi yukardaki resme göre evaporatörün nasıl çalıştığını görelim.

Öncelikle ejector pompasını çalıştırırız. Ejector pompa denizden aldığı suyu soğutma işlemi yapmak için önce condensere, oradan evaporatör içinde vakum oluşturmak amacı ile air/brine ejector e gider. Air brine/ejector den çıkan deniz suyu tekrar denize gider. Sistem üzerinde besi(brine) dediğimiz otomatik valf aracılığı ile evaporatör içine kaynatılmak üzere bir miktar deniz suyu gönderilir. Bu işlem sonrasında evaporatör içinde yeterli vakum oluşmuş olur.

Evaporatör içindeki suyu kaynatmak için ana makina ceket suyu valfi açılıp heat exchanger e sıcak su gönderilir.75°C gelen sıcak su evaporatör içindeki suyu kaynatmaya başlar.kaynayan suyun buharı demister (buğu çözücü)den geçip consenser kısmına gelir. Buradaki sıcaklık deniz suyu sucaklığında yani ortalama 20-35°C arası olacağından sıcak su burada yoğunlaşıp tatlı su haline gelir. Oluşan tatlı su distille (tatlı su pompa) aracılığı ile tuzluluk oranını ölçen solinimetreden geçirilip tatlı su tankına gönderilir. Eğer solinometre suda tuz veya farklı organizmalar algılar ise alarm verip distille pompayı stop edecektir.

Evaporatör sudaki mikroorganizmaları öldürdüğü gibi mineral vb madenleri de öldüreceğinden suyun içilmesi insana bir doyuruculuk vermeyip uzun süre tüketilmesi sonucu diş etleri çekilmesi, kabızlık vb sorunlar baş gösterecektir. Bundan dolayı içme suyu olarak uzun süre kullanılması önerilmemektedir.

Bazı gemilerde evaporatör sistemlerinde ana makina soğutma suyundan hariç jeneratör soğutma suyu veya kazan buharı da kullanılabilmektedir.

Aşağıda borulu tip (resim 1) ve plakalı tip(resim 2) evaporatör resimlerini görebilirsiniz.

Yorumlar

Giriş

Kayıt olun

Şifrenı Sıfırla