Torkmetre (Tork Anahtarı) Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Torkmetreyi anlatmadan önce torkun anlamını açıklamada fayda  var. Tork ve beygir gücü nedir ? başlıklı yazımızda zaten ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştı. Biz torku kısaca anlatıp torkmetreye geçelim.

Tork: Motordan tekerleklere aktarılan dönme momenti veya kuvvet momentidir. Yani torku bir nesnenin döndürülmesi olarakta düşünebiliriz.

Tork anahtarı ise: cıvata ve somun gibi makine elemanlarının istenilen basınçta sıkılığını kontrol etmek için kullanılan ölçü aletidir.

Torkmetre kullanmak için öncelikle sıkacağımız parçaların tork değerlerini bilmemiz gerekmektedir. Bu değerler dünyada oluşturulmuş standartlar ve standartlara bağlı ürün kataloglarında mevcut bir şekilde bulunmaktadır.

Sıkılacak parçaya göre tork anahtarına bağlanacak lokma, açıkağız ve anahtar gibi elemanların seçimi yapılır. Sıkılmış bir cıvatayı çıkartıp sonra yine aynı tork değerinde takmamız gerekiyorsa bu işlemi tork anahtarı ile yaparız. Uygulamak istediğimiz tork değerini gösteren tork anahtarları vardır.

Tork anahtarının arka kısmında bir ayar vidası mevcuttur. Bu vida sayesinde istediğimiz tork değerine tork anahtarını ayarlayabiliriz. Uygulanan kuvvet tork değerinde büyükse anahtar boşa dönecektir ve istediğiniz değerde cıvatayı sıkabilirsiniz.

Tork anahtarı kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli unsur bir eliniz anahtarın lokma takılan yerinde olması gerekir. Bu sayede tork anahtarının cıvataya dik durması sağlanmış olur. Dik durmayan anahtarla istenilen değer elde edilmez. Diğer el ile cıvatayı sıkmak yada gevşetmek için kuvvet uygulanır.

Örneğin bir traktörün jantında bulunan cıvata ve somunların sıkma derecesi dünya standartlarına göre belirlidir. Cıvata ne çok fazla sık ne de çok fazla gevşek olmamalıdır. Bu uygun değeri belirlemek için torkmetre veya tork anahtarı kullanılır.

 

İlginizi çekebilecek yazılar

Yorumlar

  1. Gökhan KALYA 5 ay önce

    Ayrıca torkmetreler yere düşürülmemeli, şayet düşürülürse de kalinrasyon işlemi tekrarlanmalıdır. Sadece sıkma yönünde hareket ettirilmeli, sökme yönünde kullanılmamalıdır. Manuel torkmetreler icin kullanılmadığında ayar bileziği içerisindeki yay gevşememesi için en düşük tork değerinde tutulmalıdır. Selamlar.

Giriş

Kayıt olun

Şifrenı Sıfırla