Uzayın Tek Hakimi ”Çin”

Aslında ülkelerin kendi arasında bu uzay rekabeti son zamanlarda oldukça arttı. Ama uzay ile ilgili çalışmalarını son zamanlarda en çok ”Çin” arttırdı. Hatta ülke olarak tek hedeflerinin 2024 yılında uzayın tek hakiminin kendileri olacağına inanıyorlar.  Ve çalışmalarını da bu hedef doğrultusunda 6 aylık bir deneyi başarı ile tamamladı.

Çinli araştırmacılar şartları uzay koşulları ile birebir aynı olan laboratuvarda 180 gün boyunca kalmayı başardılar. Üç erkek ve bir kadın araştırmacıdan oluşan ekip, yapay uzay istasyonunda yer çekimi olmayan bir ortamda ve tamamen dış ortamla izole edilmiş bir şekilde 180 gün yaşamayı başardılar.

Toplamda 2 bin aday arasından seçilen 4 kişilik ekip 370 metrekarelik kapalı bir alanda 180 gün yaşayarak yer çekimsiz bir ortamda sebze yetiştirerek suni bir bahçe bile kurmayı başarmışlardır.

Çin yönetiminin hedefinde 2022 yılında büyük ve gerçek bir uzay istasyonu kurmak ve 2024 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) devredışı bırakılırsa Çin’in uzayda sürekli olarak istasyonu bulunan tek ülke olmayı hedefliyor. Ve ayrıca 2024 yılında Çin uzaya astronot göndermekte hedefleri arasında…

İlginizi çekebilecek yazılar

Yorumlar

Giriş

Kayıt olun

Şifrenı Sıfırla