Yabancı dil öğrenmenin en etkili yolları

Yabancı dil öğrenmeye ilkokul sıralarında başlamamıza rağmen, gerek eğitim sisteminin yarattığı sorunlardan gerekse de yabancı dil öğrenmeye çalışırken kullandığımız yöntemlerden dolayı bir türlü tam anlamıyla bir yabancı dili konuşamıyoruz ve o yabancı dilde yazamıyoruz. Küçük yaşlarda eğitime başlamamıza rağmen bu eğitimi kurslarla desteklemek zorunda kaldığımız herkes tarafından bilinen bir gerçek. Kaliteli okulları konumuz dışında tutarak sadece okullarda aldığı dil eğitimi ile yabancı dil öğrenebilen öğrencilerin sayısı çok çok azdır. Bu yazımızda gerek iş hayatında gerekse günlük hayatta oldukça önemli bir yere sahip olan yabancı dil konusunda, öğrenmenizi kolaylaştıracağını düşündüğümüz bir kaç tavsiyede bulunacağız.

1-İlgi Alanınızı Belirleyin

Bir şeyi öğrenmenin en iyi yolu, onu sevmekle başlar. En çok sevdiğiniz ve ilgi duyduğunuz konuyu seçin ve ingilizce olarak takip edin terimlerini öğrenin. Örneğin aksiyon filmlerini seviyorsanız ingilizce altyazılı olarak açın ve izleyin. Bir çok kelimenin aklınızda kalacağını göreceksiniz.

2- Sık Sık Not Alın

Söz uçar yazı kalır atasözümüze kesinlikle uyuyoruz ve herhangi bir durumda aklımıza gelen yada o an merak ettiğimiz sözcükleri hemen ingilizcesini öğreniyor ve not alıyoruz. Daha sonra bu notlara belli aralıklarla dönüp bakmanız ingilizce öğrenmeniz açısından oldukça faydalı olacaktır. ( örnek dil olarak ingilizce kullandık )

3-Okumak Okumak ve Okumak

Okumak dil öğrenme aşamalarında en önemli yere sahiptir. Başlangıç için basit kelimeler içeren hikaye kitapları ile çalışmaya başlayabilirsiniz. Zamanla seviyeler atladığınızı göreceksiniz.

4- Gözlem Yapın

Eğer dil öğrenmek için ülke dışına çıktıysanız bu adım oldukça önemlidir. Sokağa çıkın ve insanlarla konuşmaya çalışın. İnsanların kelimeleri nasıl telafuz ettiklerine, jest ve mimiklerine dikkatlice bakın. Kısa sürede konuşmanıza büyük katkı sağlayacaktır.

5- Yabancı Arkadaşlar Edinin

Google aramalarında en çok yapılan aramalardan biri ” Türkler neden arkadaş olarak ekliyor.” Bu arama sorgusundan anlaşıldığı üzere aslında zaten bu adımı bir çoğumuz yapıyoruz. Facebook, twitter, instagram ve diğer sosyal ağlardan arkadaş ediniyor ve sohbet etmeye çalışıyoruz. Dil öğrenme maceranızda faydalı olacak adımlardan biriside budur. Günlük rutin konuşmaları bile yapmanız en azından hafızanızı diri tutmanıza yardımcı olur.

Kısa bir şekilde dil öğrenme konusunda yardımcı olacağını düşündüğümüz maddeleri sıraladık. Sizlerde yorum kısmından yazımıza katkı sağlayabilir/ hatalarımızı düzeltebilirsiniz.

İlginizi çekebilecek yazılar

Yorumlar

Giriş

Kayıt olun

Şifrenı Sıfırla