Yeni mezun inşaat mühendislerine tavsiyeler

“Yeni mezunum, iş arıyorum ve maaşlar çok düşük. ” Bu cümle bir yerden tanıdık geliyor mu? Sizin de bildiğiniz üzere Mühendislikten mezun olduktan sonra iş bulma umuduyla çevremizde mühendisliğin herhangi bir dalıyla ilgilenen herkese söyleriz. Bu gün sizlere yeni mezun olduktan sonra izlemeniz gereken yolla ilgili bir kaç ipucu vermeye çalışacağım sizde güzelce okuyun bu yazımı ve yazımda kendinizden neleri ne kadar bulacağınıza bakın.

Öncelikle Kendimden bahsedeyim İnşaat Yüksek Mühendis olmaya çalışıyorum, 5 yıldır sektördeyim, birden fazla işi aynı anda yapmanın vermiş olduğu ağır yükü omuzlarımda taşıyorum. Askerliğimi yapmış olmakla beraber halen bekarım.

Şimdi gelelim yeni mezun arkadaşlara; mezun olduktan sonra bütün mühendis arkadaşlarımızın ortak problemi iş bulamıyorum veya maaşlar çok düşük bu maaşa nasıl çalışayım. Öncelikle sizlerden naçizane bir ricam var arkadaşlar mühendislik diplomasını aldıktan sonra maaşa değil çalışmak istediğiniz alt dala karar verin.

Bildiğiniz üzere İnşaat Mühendisliği kendi içinde de alt dallara ayrılmış bulunmaktadır ve bu dallar; Altyapı veya Üstyapı, Karayolları, Barajlar vb… gibi birbirinden birçok yönden farklı işler ve bu işlerin her birinde uzmanlaşmak gerçekten çok uzun yıllarınızı alabilir. Bu sebeple önceliğiniz çalışacağınız sektörü belirlemek sektörü belirledikten sonra yapacağınız işe daha sağlıklı düşüncelerle karar verebilirsiniz.

Mühendisliğin ilk yıllarında yüksek maaş almayı çok beklemeyin daha çok işi öğrenebileceğiniz ve kendinizi geliştirebileceğiniz işlere yönelin varsın ücreti az olsun işi öğrendikten sonra emin olun aldığınız maaş, katları şeklinde artacaktır.

İşi öğrendikten sonra arayan değil aranan adam olacağınızı unutmayın. Bir çok arkadaşım mezun olduktan sonra maaşı beğenmedikleri için veya işin zorluğundan şikayet ederek devamlı iş değişikleri yaptılar çoğu mezuniyetinden sonra 4 ay baraj 3 ay yol 5 ay üst yapı çalıştılar ama en sonunda dönüp geriye baktıklarında ellerinde tam olarak hiçbir şey olmadığını gördüler size en büyük tavsiyem şudur arkadaşlar çalışacağınız alanı çok iyi belirleyin ve o alanda var gücünüzle çalışın. Enin de sonunda meyvesini yiyeceksiniz.

Maaşından memnun olmadığınız iş sizi mesleki olarak tatmin ediyorsa o işte bir müddet daha çalışmanızı tavsiye ederim sonuçta tecrübe para ile satın alabileceğiniz bir şey değil ama ne para nede iş sizi tatmin etmiyorsa o zaman o iş yerinde bir dakika dahi durmayın.

Şuan Türkiye’de yeni mezun inşaat mühendisleri maaşları büyük şehirlerde 1500 tl ile 2500 tl arasında değişmektedir. Daha küçük şehirlerde ise başlangıç maaşları daha da artmaktadır. Yapacağınız işle doğru orantılı olarak maaşınız değişir bu büro işinde ayrı proje ofisinde ayrı yapı denetimlerde ayrı şantiye de ayrı şantiye yurtdışında veya doğuda ise daha da ayrıdır. Bu yüzden maaşlarla ilgili baz alacağınız ve kendinizi motive edeceğiniz rakamlar arkadaşlarınız arasında en yüksek maaşı alanlar olmasın. Kendi maaşınızı çevrenizdeki mühendis arkadaşlarınızla doğru orantılı olarak düşünün.

Size en büyük tavsiyem mühendislikten mezun olduktan sonra iş bulamadığınızı için motivasyonunuzu kaybetmemeniz ve moralinizi bozmamanız unutmayın yıllar sonra dönüp geriye baktığınızda mühendisliğe başladığınızda aldığınız komik rakamlar ve işsiz dolaştığınız bir kaç ay aklınıza gelmeyecek. Mezun olduktan sonra iş bulana kadar geçen zamanın keyfini çıkarın çünkü ilk işi bulduktan sonra bir daha keyfini çıkarabileceğiniz bir zamanınız kalmayabilir.

Yazımızın sonunda tecrübeli arkadaşlarımızdan yorum kısmına yorum yazmak şeklinde yazımıza katkı sağlamanızı rica ederiz. Dünyaya faydalı mühendisler olmanız dileğiyle selamlar…

İlginizi çekebilecek yazılar

Yorumlar

Giriş

Kayıt olun

Şifrenı Sıfırla