Yol Ölçüm Aleti (Takeometre) Nedir?

Metre ile ölçülmesi zor olan ve şerit metrelerin yetmediği yerlerde kullanılan bir ölçüm cihazıdır. Arazilerin yüzeyinde kuş uçuşu mesafeden ziyade daha çok dolambaçlı yolların uzunluğunu pratik olarak ölçmekte kolaylık sağlar. Yol ölçüm tekerinin adı takeometredir. Takeometre fransızca bir kelimedir ve tachéomètre’den dilimize girmiştir.

Takeometre: Arazi üzerindeki yol kenarı, elektrik direği ve detay noktalarının yatay açı ve uzunluk olarak kutupsal koordinatlarını ve yüksekliklerini belirlemek için kullanılan alete denir. Kısacası ve daha anlaşır olması açısından takeometre, bir arazinin yüz ölçümünü bulup planını yapan ve dakika hassasiyeti olan yatay ve dikey açı ölçümleri yapabilen ölçü aletidir.  GPS ve Nivelman kullanım mantığına yakındır.

Takeometre, içinde bulunan saniye ve dakika hassasiyetine göre yatay ve dikey açı ölçümleri yaparak mesafeyi xyz düzlemine yerleştirerek arazinin yüz ölçümünü bulur.

Takeometre; teodolit, mira ve çelik şerit metreden oluşan bir alet donanımı vardır.

Takeometreler

1- Elektro- optik uzaklık ölçer

2- Mekanik Teodolit

3- Tanjant Vidalı

4- Plançeteli Takeometre

olmak üzere dört çeşidi vardır.

Takeometre Nerede Kullanılır ? 

Kullanım alanı oldukça geniş olan takeometre yol ve arazi ölçümlerinde inşaat alanlarında ve tapu kadastro gibi mühendislik alanlarında kullanılmaktadır.

Takeometre Ne Zaman Kullanılır? 

Bu konu doğru değerler elde etmemiz için oldukça önemlidir. Takeometre uydudan sinyal alarak çalışan bir ölçüm aleti olduğu için havanın durumunu dikkate alarak ölçüm yapmamız gerekmektedir. Güneş ışınlarının dik geldiği öğle vaktinde ve güneşli ayrıca ışıklı ortamlarda ölçüm yapılmasına dikkat edilmelidir.

Takeometre Nasıl Kullanılır?

Ölçüm yapılacak arazinin yeri belirlendikten sonra arazi tasfiyesi yapılır. Takeometre araziye yerleştirilir. Takeometreden çıkan ışınların mira dediğimiz alete yansır ve yansıyan ışın tekrardan takeometreye geri döner. Böylelikle aradaki mesafe ölçülmüş olur. Daha sonra bu ölçülen mesafe çeşitli programlarla bilgisayar ortamına aktarılarak krokisi çıkarılır.

 

 

Yorumlar

  1. Siklo Oktan 5 ay önce

    Takeometrenin uydudan sinyal alarak çalıştığını söylemişsiniz. İcadınızın detaylarını öğrenmek isterim.

Giriş

Kayıt olun

Şifrenı Sıfırla